Hodní strejdové

Duchovní věci zajímají více a více lidí v mém okolí. Hledání Pravdy, Boha, smyslu bytí je bezesporu důležitá věc. Jen se bojím, že hodně lidí zapomíná na to, jaká je doopravdy půda, na které se pohybujeme. Nejsou tu jen samí hodní strejdové, kteří se chtějí kamarádit. Experimenty s duchovnem nemusí být jen samé báječné prožitky a i to, co se zdá na první pohled úžasné a dobré, se může za čas změnit ve velké nepříjemnosti, ze kterých se dostává jen těžko. O tom, proč to tak je, je tento článek…

Svině převlečená za kamaráda

Líbil se mi příměr jednoho kazatele, že duchovní svět je podobný jako republika za totality – každý má svého „Stbáka“. Tento příměr je velmi trefný. Agenti a spolupracovníci StB měli za úkol držet pod kontrolou osobu jim svěřenou. To vyžadovalo někdy být hodný, trávit čas s dotyčným, jindy zase přitlačit ke zdi důvěrnými informacemi… Výsledkem toho byla nesvoboda.

Cíle takového agenta jsou dva: držet se v utajení a v případě odhalení škodit všemi dostupnými prostředky. Pokud k odhalení nedojde, může se zdát, že váš agent, o kterém nevíte, že se nachází ve službách vyšší moci, je vaším nejlepším přítelem. Ne tedy vše, co se nějak tváří, takové opravdu je. Proto je třeba důkladně rozsuzovat kdo je kdo… a kdo je kým placený.

Dneska je učení tolik, kolik je učitelů. A já se v tom mám vyznat? Každý tvrdí, že zrovna to jeho je echt! Myslím si, že i to je dlouholetá práce Satana. Zblbnout lidi tak moc, že nebudou vědět ani jak se jmenují.

Nic neumím, ničemu nevelím – proč já?

Tuhle větu mi řekla kamarádka, když jsem jí popisoval zápas o duši každého člověka, který vede Bůh a ďábel. Proč zrovna já? Pro pochopení důvodu proč Tě Satan nenávidí, se musíme vrátit na začátek příběhu. Satan byl dříve ve službách Boha. Měl nejspíš poměrně vysoké postavení, ale vzbouřil se. Chtěl své království – ne být ve službách Božích… a proto ho Bůh vyhnal ze své blízkosti.

A to je důvod, proč nenávidí Tebe. Jsi pro něho významný. Ty máš totiž ještě možnost najít Boha. On už ne. Proto všechno své snažení investuje do toho, aby Tě strhl s sebou do odsouzení. Proto Tě oblbuje, abys neviděl, nepoznal a byl odsouzený jako on.

Jediná cesta?

Často slýchám, že budhismus, islám, reiki a všechno další, co si vzpomeneš, vede k jednomu Bohu. Obávám se, že to je jen další způsob, jak zblbnout co nejvíce lidí. Je spousta léčitelů, věštců a dalších, kteří mají „magické schopnosti“. Když se jich budeš ptát, kde berou svou moc, většina z nich ti buď řekne, že neví a nebo to pojmenuje tak poeticky a neuchopitelně, že to nic neřekne. Kdo je Kristův, ví, že je Kristův a ví, kdo je Kristus a proč v něho věří.

Jako agenti Stb, kteří se snaží  zakrýt pravou tvář, tak i Satan – přichází v beránčím rouchu. Kdo má svou moc od Boha, ten to ví na beton – a i u takových rozsuzuj – jestli to, co říkají, má také vliv na jejich život (a jaký). Jestli to, o čem mluví, Bůh také potvrzuje nebo jestli to, co říkají, také žijí.

No jo. Jak tedy? Proč jsem si vybral zrovna Ježíše Krista? Myslím si, že křesťanství, takové podle Bible, je o hodně reálnější než všechna možná supr-logická náboženství. Když se tak dívám na lidi, které potkávám a na to, čemu všemu věří, jen mě to utvrzuje. Bible je o lidech a o tom, co s Bohem zažili. Ne o tom, co kdo kde pochytal kdoví odkud. Křesťanství je postavené člověku na míru. Tak jak je psáno: „Do Božího království nejhloupější nezabloudí…“ Hledej a určitě najdeš. Jen abys na sebe po cestě nenabalil vlivy, kterých se budeš těžko zbavovat.

Jsme všichni – ať chceme nebo ne – ve válce. Vede se o tvoji duši. Celý článek bych shrnul jednou větou: jsou jen dvě věci, ze kterých má Satan srandu – když ho vidíme za vším a když říkáme, že není. Prostě nejsou jen kladné bytosti, nejsou jen hodní strejdové a s tím je dobré počítat, když člověk hledá. Ne vše, co se nějak tváří, takové opravdu je.