Syndrom zboží z Tesca

Před časem jsem se zabýval otázkou proč jsou nám tak podezřelé různé akční výrobky tipu „Tesco výhodný nákup“ apod. Nikdo to nechce protože je to něčím podezřelé… Ale proč? Myslím si, že máme mnohdy utkvělou představu, že to co je dražší musí být kvalitnější. To co je levné je podezřelé proto, že tam nejspíš něco chybí… Ale je to tak vždycky?

Srovnej si to…


Ve skutečnosti si myslím, že Tesko mléko (cca 10kč) je úplně stejné jako jakékoliv jiné – Jihočeské od Madety (15kč) atp… Je bílé a teče… Chutná jako mléko. Ale to je důležité: nikdo z nás nemůže doma udělat rozbor toho jaké skutečně je. Nemůžeme posoudit které je lepší, protože nikdo nemá chemickou laboratoř. Je to pouze otázka pocitu, dojmu a toho čemu chceme věřit. Zpravidla dáme ochotněji důvěru tomu kdo má zboží dražší. Pokud vezmu jiný příklad: značkové oblečení (pro zjednodušení si představme tričko).

Pokud si koupíme značkové tričko, bude stát několik stokorun (350 – 700Kč). Pokud si budu shánět „no name“ triko (třeba na batikování) bude mě stát do 200Kč a ještě budu vědět jak je silné (gram na metr čtvereční). Je skutečně to dražší triko kvalitnější?

Vztaženo na mezilidské vztahy

Jak to souvisí se vztahy? Že moc ne? Jistá podobnost tam je.

Člověk, který nezná svou vlastní hodnotu sám před sebou má sklony snižovat svou cenu a hodnotu proto získal přízeň druhých lidí. Naneštěstí takové jednání ještě víc snižuje jeho hodnotu v očích druhých lidí.

Před Bohem, který stvořil tuhle zem jsou všichni stejní. Prach jsi a v prach se obrátíš. Je to klam, kterým nás ten Zlý dostává. Bůh stvořil každého člověka s jedinečným záměrem a plánem. Každý člověk je před Bohem nesmírně cenný.

Závěry a ponauční?

Mnoho slečen si myslí, že když se klukem vyspí, získá ho… Opak je pravdou – hoch dosáhl svého (vrcholu) a pak ztratí zájem úplně. Nesnižuj se, protože tudy cesta nevede. Kluci ve snaze zalíbit se ze sebe dělají to co nejsou a pak žijí ve strachu kdy to praskne. Proč ale? Každý je před Bohem jedinečný.

Važ si sám se… protože jiný nebudeš. Podívej se na naše příklady: mléko bude pořád mlékem a bavlna bude pořád bavlnou. A co je důležité: obojí je na světě třeba. Měj se rád, protože to za tebe nikdo neudělá. Nikdy nebudeš nikým jiným a tak je to dobře. Tím co máš, můžeš obohatit druhého… ale když se budeš urputně snažit být něčím jiným?

Miluj svého bližního jako sám sebe… To znamená, že dokud nebudeš mít rád sám sebe, nebudeš moct skutečně milovat druhé a nebudeš moct lásku přijímat, protože ani nebudeš věřit, že by tě někdo mohl mít rád. Toto je druhé přikázání, které Ti může život hodně usnadnit… A potom, že jsou přikázání a pravidla špatná…

Nejdražší obraz na světě od malíře Pollocka

Nejdražší obraz na světě: 140 milionů dolarů (přes tři miliardy korun). Proč tak drahý? Je to originál a je malovaný skutečným mistrem. Stejně tak i my: jsme stvořeni Bohem a každý je originál. Bůh má plán pro tvůj život.

Citát na závěr

Nedělej si hlavu z toho co si o tobě druzí myslí, protože oni mají dost starostí s tím, co si myslíš ty o nich…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.